W ramach preorientacji zawodowej oraz działań profilaktycznych 04.12.2019 r. dzieci z oddziału „0” odwiedziły gabinet stomatologiczny znajdujący się w naszej szkole.
Celem wizyty było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej. Pan doktor z uśmiechem powitał wszystkie dzieci i serdecznie zaprosił nas do swojego gabinetu.
Dzieci zostały zapoznane z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Następnie pan doktor przeprowadził pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań, na które skrupulatnie odpowiadał pan dentysta. A co najważniejsze…każde dziecko mogło usiąść na fotelu, na którym pan stomatolog leczy zęby. Pan doktor z niezwykła starannością i serdecznością skontrolował zęby odważnym przedszkolakom. Chętnym malował nawet na ząbkach „motylki” lub „autka”. Na koniec wizyty dzieci dostały od pana stomatologa i pani pielęgniarki- pani Basi drobny upominek.
Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie. Mam nadzieję, że przedszkolaki będą od tej pory systematycznie odwiedzały pana dentystę w ramach wizyt kontrolnych i pozbędą się lęku z tym związanego.
Opracowała
Justyna Golema, wychowawczyni klasy „0”
29 listopada 2019 r. o godzinie 6.30 dzieci z klasy „0”, I b i III wraz z opiekunami p. Justyną Golema, p. Barbarą Saładiak, p. Iwoną Kaniewską, p. Beatą Pukło i p. Łukaszem Bajkiem wybrały się do Bałtowskiego Parku Turystycznego. To mnóstwo atrakcji w jednym miejscu: Wioska Świętego Mikołaja, warsztaty zdobienia pierniczków z Elfami, Park Zimowa Kraina Lodu, Kraina Dinozaurów, Zwierzyniec i wiele innych niesamowitych miejsc…
Choć droga była daleka okazało się, że minęła nam bardzo szybko, a było naprawdę warto!
Boże Narodzenie to radosny czas, w którym wszyscy składają sobie życzenia świąteczne. Jednak nie wszystkim bliskim czy rodzinie możemy złożyć życzenia osobiście. Żyjemy w dobie nowoczesnych nowinek elektronicznych, które zdawałoby się, zmienią na dobre formę składania życzeń. Ale okazuje się, że ludzie wracają do sprawdzonych i eleganckich form składania życzeń. Nawet najfajniejszy sms, mms czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej kartki świątecznej. Najdroższe i najbardziej atrakcyjne kartki to te robione ręcznie, dlatego warto włożyć trochę pracy, aby sprawić radość sobie lub swoim bliskim.
19 i 20 listopada rodzice, nauczyciele i absolwenci Zespołu Szkół w Budach Głogowskich, przeprowadzili warsztaty kreatywnego tworzenia kartek bożonarodzeniowych. Podczas warsztatów uczestnicy sami decydowali, jak będą wyglądać ich kartki i z czego będą się składać. Pokazali, że trud włożony w samodzielne wykonanie kartki jest dodatkowym walorem dla obdarowanego i daje dużo satysfakcji wykonawcy. Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma technikami plastycznymi oraz zainspirować do dalszej pracy w domu.
W dwudniowych międzypokoleniowych warsztatach uczestniczyło w sumie około 40 uczniów, powstało kilkadziesiąt pięknych kolorowych kartek świątecznych.
Warsztaty okazały się wspaniałym pomysłem na trening cierpliwości, a efektem naszej pracy były prawdziwie unikatowe dzieła sztuki. Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne na pewno sprawia dużą przyjemność ich adresatom oraz podniosą rangę życzeń.
Barbara Węglarz
W ramach konkursu nadeszło 118 bardzo ciekawych i barwnych prac. Jury bardzo wnikliwie i rzetelnie oceniło prace biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania pracy i jej zgodność z tematyką.
Spośród nadesłanych prac nagrodzonych zostało łącznie 27 prac.
Konkurs plastyczny adresowany był dla uczniów szkół podstawowych (klas I-III) i przedszkoli (5-6 lat). Tematem konkursu w roku 2019 była ilustracja do wybranego utworu Wandy Chotomskiej.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy!
I kategoria: Przedszkole 5-6 latki
I miejsce - Arman Lew - Punkt Przedszkolny w Zespole Szkół w Budach Głogowskich
II miejsce - Julia Ciura - Publiczne Przedszkole w Wysokiej Głogowskiej
II miejsce - Patryk Wikiera - Publiczne Przedszkole w Pogwizdowie Nowym
III miejsce - Maja Dziedzic – Publiczne Przedszkole nr 6 w Rzeszowie
III miejsce - Maja Jucha – Oddział Przedszkolny w Budach Głogowskich
Wyróżnienie:
Gabriela Raś – Przedszkole w Rudej Małej
Paulina Gawron – Publiczne Przedszkole w Przewrotnem
Emilia Wilk – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Stykowie
Oliwia Nizioł-Szmacińska – Niepubliczne Przedszkole w Budach Głogowskich
Miłosz Korczak – Publiczne Przedszkole w Pogwizdowie Nowym
II kategoria: szkoła podstawowa klasy I - II
I miejsce - Eliza Rusin – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
I miejsce - Maja Ochał – Zespół Szkół w Przewrotnem
II miejsce - Julia Frącz – Szkoła Podstawowa w Stykowie
II miejsce - Błażej Bajek – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
III miejsce - Maja Michalska – Szkoła Podstawowa w Rudej Małej
III miejsce - Kacper Gancarz – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Wyróżnienie:
Oliwia Drómla – Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim
Franciszek Kaznowski – Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim
Mikołaj Zych – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Amelia Kubas – Zespół Szkół w Budach Głogowskich III kategoria: szkoła podstawowa klasy III
I miejsce - Aleksandra Poterucha – Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim
II miejsce - Natalia Szopińska – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
III miejsce - Bartosz Łach – Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej
Wyróżnienie:
Maja Kowalska – Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Jan Białek – Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim
Michał Cyrek – Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej
Milena Augustyn – Zespół Szkół w Budach Głogowskich Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Węglarz
Uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat rozwijają pod okiem swoich nauczycieli talenty plastyczne. Dziękujemy opiekunom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu materiałów do prac konkursowych oraz wspieranie dzieci.
W XVI Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa” organizowanym przez Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym bardzo dobrze spisali się reprezentanci naszej szkoły, zdobywając aż cztery nagrody. W tegorocznej edycji tegoż konkursu Emilia Gaweł uczennica kl. V a zajęła – III miejsce, Natalia Szopińska uczennica kl. III również otrzymała III miejsce, Maja Kowalska uczennica kl. III uzyskała wyróżnienie. Nagroda przypadła także przedstawicielowi z „0” Fabianowi Chmielowi.
14 listopada nagrodzeni zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród! Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w dalszym ciągu będą rozwijali swoje pasje i zdobywali tak wysokie miejsca.
Barbara Węglarz
Pomóż sprawić radość Podopiecznym Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Zespół Szkół w Budach Głogowskich już po raz kolejny uczestniczy w akcji Mikołajkowej na rzecz Podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Akcji dotyczy zbiórki darów do paczek mikołajkowych dla dzieci objętych opieką hospicyjną.
Lista najbardziej przydatnych rzeczy wskazana przez pracowników, dostępna jest na plakatach rozwieszonych w naszej miejscowości oraz na plakacie poniżej.
Ze względów higienicznych zbierane będą tylko nowe rzeczy.
W związku z obowiązującymi standardami - NIE możemy przyjmować rzeczy używanych: np. odzieży i obuwia, zabawek zwłaszcza maskotek typu pluszaki itp. (ze względów higienicznych/profilaktycznych) lub przeterminowanych: np. artykułów spożywczych, środków czystości itp. (z przyczyn: zdrowotnych/sanitarnych).
Dary należy dostarczać do Sekretariatu Zespołu Szkół w Budach Głogowskich do 25 listopada 2019 r.
Więcej informacji na plakacie i stronie internetowej Hospicjum:
https://www.hospicjum-podkarpackie.pl/zostan-naszym-mikolajem/
„Każdemu dziecku - dzieciństwo”- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Zespole Szkół w Budach Głogowskich
20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to szczególna data. W tym dniu uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
„W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.” - podkreśliła na uroczystym apelu pani Dyrektor - mgr Renata Czach.
Z tej okazji przedszkolaki w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „W barwach wartości” wystąpiły przed całą społecznością szkolną z programem artystycznym pt. „My dzieci mamy swoje prawa”. Recytacją wierszy i śpiewem piosenek najmłodsi przypomnieli o prawach dziecka, a także o „czarodziejskich słowach”: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, o których niekiedy zapominamy. Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób było nie wspomnieć o Januszu Korczaku - wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci. Człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci - są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
W tym roku świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień wspólnie z UNICEF. Pamiętaliśmy oczywiście o kolorze niebieskim! Tego dnia przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki oraz przybyli na występ Rodzice najmłodszych, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. „Przyłączyliśmy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.” „Pokazaliśmy, że prawa dziecka są ważne w naszej szkole.” - podkreśliła wychowawczyni grupy „0” i jednocześnie koordynatorka akcji „Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF” w Zespole Szkół w Budach Głogowskich - mgr Justyna Golema.
11 listopada obchodziliśmy wspaniałe Święto Odzyskania Niepodległości - po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy Europy i świata. O to, abyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
8 listopada w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył Koncert Pieśni Powstańczych. To inicjatywa muzyczna, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych rok rocznie przez Zespół Szkół w Budach Głogowskich.
Koncert był dedykowany powstańcom jako wdzięczność za ich miłość do Boga i Ojczyzny, patriotyzm, bohaterstwo i odwagę.
Pomysłodawcami i koordynatorami przedsięwzięcia były panie: Barbara Saładiak i Barbara Węglarz. Piękną scenografię na tegoroczny koncert przygotowały panie: Małgorzata Wachek i Agnieszka Sarama.
5 listopada 2019 r. w Zespole Szkół w Przewrotnem odbył się Gminny Konkurs Historyczno – Wokalny pod hasłem „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za Pani”. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Głogowa Małopolskiego. Konkurs został zorganizowany w celu upamiętnienia 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy oprócz wykonania pieśni, musieli również zaprezentować okoliczności jej powstania. Naszą szkołę w zmaganiach wokalnych reprezentował Mateusz Bajek wykonując piosenkę „Szara piechota” i zdobywając wyróżnienie. Gratulujemy Mateuszowi sukcesu!
Katarzyna Dziedzic
W listopadzie chcemy pamiętać także o zmarłych, którzy polegli za naszą ojczyznę. Co roku uczniowie naszej szkoły odwiedzają groby nieznanych żołnierzy w lesie w Budach Głogowskich. Dlatego 5 listopada klasa czwarta wraz z wychowawcą udała się do pobliskiego lasu, aby nawiedzić groby nieznanych żołnierzy. Uczniowie w zadumie i skupieniu modlili się i zapalali znicze. Symboliczne znicze, modlitwa… tak niewiele, a jednak cenna i wymowna lekcja historii. Celem wycieczki było uświadomienie uczniom, co oznacza słowo patriotyzm.
Wizyta na grobach bezimiennych żołnierzy skłoniła nas do refleksji nad przemijaniem, była szczególną lekcją historii naszej Małej Ojczyzny, wspomnieniem osób zasłużonych oraz tych, którzy oddali życie za Polskę.
Barbara Węglarz