Wycieczka szkolna do Ujazdu i Sandomierza
Treść
7 października uczniowie klas 4a, 4b i 5 wzięli udział w jednodniowej wycieczce szkolnej zorganizowanej przez panie Katarzynę Dziedzic, Annę Rusin i Agnieszkę Saramę.
Autokar wyruszył z parkingu przy szkole o godz. 7.30. Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Pani przewodnik bardzo dokładnie opowiedziała historię rodu Ossolińskich – właścicieli posiadłości oraz legendy z nim związane.
Po zwiedzeniu zamku grupa wyruszyła w kierunku Sandomierza, jednego z najstarszych grodów Polski, który obok Krakowa i Wrocławia zaliczony został przez Galla Anonima do trzech „głównych siedzib Królestwa Polskiego”.
Przed rozpoczęciem zwiedzania miasta uczniowie udali się na 50-minutowy rejs po Wiśle statkiem wycieczkowym „Maria”. Piękna pogoda sprawiła, że podziwianie miasta możliwe było z górnego pokładu. Uczestnicy mogli również porozmawiać z panem Tadeuszem Prokopem – kapitanem Żeglugi Śródlądowej w Sandomierzu.
Po zakończonym rejsie grupa rozpoczęła zwiedzanie Sandomierza począwszy od Wzgórza Zamkowego i Wzgórza Katedralnego. Pani przewodnik opowiedziała historię grodu, a następnie zaprowadziła wszystkich do zbrojowni, w której średniowieczny rycerz poprowadził zabawę „Bitwa pod Grunwaldem”. Każdy mógł zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie oraz wziąć do rąk miecz, kuszę, halabardę. Warto w tym miejscu nadmienić, iż sandomierska zbrojownia posiada dużą ekspozycję broni. Można tam zobaczyć: piki, halabardy, włócznie, broń białą (miecze, topory, rapiery), tarcze, hełmy, armaty z XV i XVII wieku, hakownice, muszkiety. Pośród tajemniczych pomieszczeń siedzibę znalazła też "katownia" w której znajdują się dyby, pręgierz i maski hańbiące.
Na koniec wszyscy udali się w odwiedziny do Ojca Mateusza. „Świat Ojca Mateusza” to muzeum figur woskowych, które mieści w Rynku pod nr 5. Można tam podziwiać figury woskowe serialowych bohaterów „Ojca Mateusza”: księdza Mateusza, Natalii Borowik, Oresta Możejki, Nocula, Gibalskiego oraz „Pluskwy”. Znajdują się tam również specjalnie wykonane fragmenty pomieszczeń z filmu, takie jak: fragment kościoła, kuchnia, pokój księdza Matusza oraz altana z sandomierskiej plebanii i posterunek policji wraz z „dołkiem”.
O godz. 15.00 grupa udała się na pyszny obiad, a po nim nastąpił czas wolny i możliwość zakupienia pamiątek.
Piękna pogoda, ciekawy program oraz grzeczni uczestnicy – wszystko to sprawiło, że wyjazd był bardzo udany.
Katarzyna Dziedzic