Szkolny Konkurs Kaligraficzny
Treść
Szkolny Konkurs Kaligraficzny
z okazji przypadającego
na 8. maja
Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy
o Tytuł Szkolnego Skryby
Na początek- trochę historii:
Skryba w średniowieczu zajmował się odręcznym spisywaniem ksiąg.
Średniowiecze kojarzy się powszechnie z dość ponurymi, smutnymi czasami. Nic bardziej mylnego! Epoka średniowiecza była (dosłownie) niezwykle kolorowa :) O życiu ludzi w tych czasach wiemy bardzo dużo nie tylko dzięki znaleziskom archeologicznym, ale też dzięki zachowanym źródłom pisanym. Czyli dzięki starym księgom :)
W średniowieczu pisano w języku łacińskim, czyli po łacinie. Pisaniem zajmowali się głównie kopiści, czyli właśnie skrybowie. Byli to odpowiednio wykształceni zakonnicy. Pisano wówczas piórami (np. gęsimi) głównie na pergaminie, a w późniejszych etapach średniowiecza także na papierze. Atrament wytwarzano z przeróżnych naturalnych składników, nawet z półszlachetnych kamieni. Skryba musiał wykazywać się duża cierpliwością i dokładnością, a wręcz precyzją, ponieważ nie mógł się pomylić!
Skrybowie spędzali wiele godzin kreśląc wyjątkowe liter, zdobiąc je niepowtarzalnymi wzorami. Skrybowie spisywali księgi w skryptoriach- jest to nazwa zarówno pomieszczenia, umożliwiającego pracę w skupieniu i ciszy, jak i specjalnego pulpitu ułatwiającego pisanie.
Sztukę starannego i ozdobnego pisania nazywamy kaligrafią. A same średniowieczne książki też były prawdziwymi dziełami sztuki! Stosowano iluminację, czyli wielobarwne zdobienia, inicjały, czyli powiększone pierwsze litery, oraz miniatury - ręcznie malowane obrazki w tekście.
Powyższe pojęcia znajdziecie wpisując je w wyszukiwarkę z dopiskiem „średniowiecze”; przykłady prac średniowiecznych skrybów zachowane w inkunabułach, czyli starodrukach, znajdziecie w grafice.
Zachęcam do zabawy w skrybę!
Zgłoście swój udział w konkursie na szkolnego skrybę!
Agnieszka Alberska