Przejdź do treści
slide 1 of 1
Przejdź do stopki

DZIAŁANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA W SIECI PODJĘTE W ZESPOLE SZKÓŁ W BUDACH GŁOGOWSKICH

DZIAŁANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA W SIECI PODJĘTE  W ZESPOLE SZKÓŁ W BUDACH GŁOGOWSKICH

Treść

Uczniowie często nie są świadomi jak wiele zagrożeń czyha na nich w Sieci. Komputer, Internet, telefon komórkowy w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę. Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji oraz edukacji, rozrywki i zabawy, ale niestety z Internetem wiążą się też ogromne zagrożenia. Szczególnie ważną kategorię stanowią zagrożenia dla najmłodszych użytkowników Sieci. Świadomość zagrożeń i znajomość zasad bezpieczeństwa wśród uczniów może uchronić najmłodszych użytkowników Sieci przed doznaniem krzywdy ze strony internetowego „przyjaciela”. Najważniejszym przeciwdziałaniem wraz
z niebezpieczeństwami i zagrożeniami ze strony Internetu jest nasza wiedza o nim.
W ramach obchodów Tygodnia Bezpiecznego Internetu i realizując edukację z zakresu bezpiecznego korzystania z niego w naszej szkole od 3-7 lutego, podjęliśmy szereg działań zmierzających do uświadomienia uczniom zagrożeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem Internetu.

W klasie I odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. „Rety, rety, Internety, surfuj bezpiecznie w sieci”. Zostały wyodrębnione główne zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Utrwaleniem tych wiadomości było przygotowanie gazetki klasowej. Uczniowie rozwiązywali ciekawą wykreślankę związaną z bezpieczeństwem w sieci i uzupełniły tematyczną krzyżówki, której hasłem było słowo Internet.

Uczniowie klasy II a poznali zasady właściwego zachowania się Internecie (netykietę). Dzieci dowiedziały się jak chronić swoje dane osobowe, dlaczego nie należy ufać nieznajomym, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Były poruszane takie tematy jak hejt, komunikacja w sieci, nadmierne korzystanie z Internetu, zamieszczanie Zdjęć w Sieci oraz zakupy online. Poznane zasady utrwalali poprzez ćwiczenia interaktywne dotyczące zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Uczestniczyli w webinarze pt. Chroń swoje dane w sieci.

Uczniowie kl. II b przypomnieli sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, poznali nowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu razem z portalem saferinternet.pl oraz wykonali misje z Sieciakami na stronie sieciaki.pl m.in. Poznajemy Sieciaki i Sieciuchy, Prywatność, Zdjęcia w Sieci, Znajomość z osobami poznanymi w Internecie, Komunikacja w Sieci, Hejt, Zakupy, Nadmierne korzystanie z Internetu, Mów, gdy coś jest nie tak. Ponadto rozwiązali karty pracy, wykonali klasową gazetkę tematyczną, brali udział w webinarze pn. Chroń swoje dane w sieci.

Klasa III a zgłosiła swój udział na stronie SaferInternet.pl. W ramach tej inicjatywy przeprowadzono zajęcia edukacyjne, których celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa w sieci, projekcja filmów edukacyjnych. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy dotyczące cyberbezpieczeństwa, m.in.: „Owce w sieci” – o ostrożności w kontaktach internetowych, „Plik i Folder” – uczący, jak rozsądnie korzystać z sieci. Podsumowaniem zajęć było wspólne przygotowanie gazetki tematycznej, na której znalazły się kluczowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

W klasach IV a i IV b w formie warsztatowej zostały przeprowadzone lekcje „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” i „Internet świat prawdziwy czy nieprawdziwy?”. Odbyły się pogadanki, w których w przystępny sposób przypomniano uczniom najważniejsze zasady dotyczące ochrony prywatności, unikania niebezpiecznych stron internetowych, odpowiedniego korzystania z mediów społecznościowych oraz szkodliwości uzależnienia od Internetu.

Klasa V obejrzała film o zagrożeniach w Internecie, przeprowadzono lekcje: „Cyberprzemoc” i „Mądry wybór w świecie gier”. Odbyły się pogadanki, z których uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z plików dostępnych w sieci, jakie zagrożenia związane są z „cyberprzemocą”, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, a jeśli tak się stanie, gdzie szukać pomocy.

Klasa VI a i VI b obejrzała prezentację pod hasłem „Media – wybieram świadomie, korzystam bezpiecznie”. Odbyło się szereg pogadanek, dotyczących zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. Przypomniano uczniom najważniejsze zasady dotyczące ochrony prywatności, unikania niebezpiecznych stron internetowych, odpowiedniego korzystania z mediów społecznościowych oraz szkodliwości uzależnienia od Internetu.

W klasie VII przeprowadzono zajęcia pt. „Bezpieczeństwo w sieci”, „Jak nie stać się ofiarą cyberprzemocy”, „Cyberprzemoc-jakie działania w Internecie są niebezpieczne i jak na nie reagować” oraz obejrzeli prezentację o uzależnieniach behawioralnych. Uczniowie dyskutowali na temat hejtu i jego konsekwencji, ochrony własnego wizerunku w sieci oraz dbałości o swoje dane osobowe. Wykonali tematyczne plakaty nt. zagrożeń w sieci, funkcji Internetu oraz bezpiecznego korzystania z udostępnionych w sieci treści.

Klasa VIII zapoznała się z prezentacją multimedialną dotyczącą uzależnień behawioralnych, zostały przeprowadzone zajęcia „Cyberprzemoc-jakie działania w Internecie są niebezpieczne i jak na nie reagować”. Poruszony został temat cyberzagrożenia w Internecie. Lekcja przeprowadzona była na podstawie internetowej lekcji z projektu Bakcyl. Uczniowie skupili się głównie na zagrożeniach związanych z płatnościami w Internecie i zakupami w sieci, omawiając przy tym zagrożenia związane z używaniem karty płatniczej (którą część uczniów już posiada).

Organizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać każdego dnia. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie po raz kolejny podstawowe zasady bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej, dowiedzieć się, jak reagować w obliczu zagrożenia, a wreszcie – stać się rozsądnym użytkownikiem sieci.

Barbara Węglarz

Fotogaleria
 


 


 

108226