Przejdź do treści
Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Przejdź do stopki

Wycieczka klas 6 do Rzeszowa

Wycieczka klas 6 do Rzeszowa

Treść

26 listopada uczniowie klasy 6a i 6b uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa.

Pierwszym punktem wycieczki były Rzeszowskie Piwnice. Pobyt w tym ciekawym miejscu rozpoczął się od obejrzenia filmu na temat początków Rzeszowa. Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy zwiedzili z przewodnikiem Podziemną Trasę Turystyczną. Trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Trasa przebiega pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie - najwęższe miejsce na trasie o szerokości 70 cm. W piwnicach uczniowie obejrzeli ekspozycje historyczno-edukacyjne, w ramach których prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

Drugim punktem wycieczki był spacer po Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Celem wizyty było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych, szczególnie nad mogiłami Powstańców Styczniowych. Ta zabytkowa nekropolia rzeszowska  powstała wraz z wybudowaną obok kaplicą cmentarną w 1792 r., a która dziś pełni funkcję kościoła p.w. Świętej Trójcy. Grzebanie zmarłych rozpoczęto od strony zachodniej, od strony miasta i kościoła spoczęli zasłużeni obywatele miasta – o czym świadczą zachowane nagrobki. Dalej grzebano biedniejszych a ich groby oznaczone były głównie drewnianymi krzyżami, które dawno pogniły. W 1910 r. powstał nowy cmentarz na Pobitnem i na Starym Cmentarzu chowano sporadycznie w rodzinnych grobowcach. Miejscem szczególnym jest mogiła Powstańców Styczniowych. Zmarli oni w rzeszowskim szpitalu, do którego przywożono ich z pól bitewnych w Królestwie. Ta mogiła była, zwłaszcza w okresie zaborów, miejscem kształtowania się uczuć patriotycznych. Nawet podczas okupacji niemieckiej przynoszono tu wieńce i kwiaty. Profanacji cmentarza dokonali hitlerowcy, którzy w 1940 r. zabrali z grobów wszystkie metalowe elementy, płotki, ogrodzenia, które następnie wywieźli do niemieckich hut. W latach 60-tych XX wieku zamierzono na miejscu cmentarza zrobić miejski park. Pomysł ten nie został zrealizowany i w latach 80-tych teren ogrodzono i rozpoczęto restaurację nagrobków. Należy nadmienić, że Stary Cmentarz w Rzeszowie jest równie stary jak słynny Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, z 1786 roku, czy Cmentarz na Powązkach w Warszawie z 1790 roku.

W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie zapalili znicze na grobach Powstańców. Niewątpliwie takie wyjście na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Wizyta na cmentarzu była również okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości i historii naszej małej ojczyzny.

Podczas integracyjnego wyjazdu wycieczkowicze skorzystali również z oferty gastronomicznej Dara Kebab.

 

Katarzyna Dziedzic

Marcin Bajek

108070