Przejdź do treści
Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Przejdź do stopki

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Treść

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży.

Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki wspólnemu, właśnie głośnemu czytaniu, dorosły buduje silną więź  z dzieckiem, a głos rodzica ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Oswajanie z czytelnictwem od najmłodszych lat pomoże zatem w wychowaniu mądrego, otwartego człowieka. Wszakże wspólne czytanie skłania do rozmów rodzica z dzieckiem na tematy nurtujące bohaterów literackich. Często poczynania tych bohaterów stają się dla nas drogowskazem, wskazówką lub przestrogą. Dziecko może wyrażać swoje zdanie, dopytywać, wyciągać samodzielnie wnioski. I dzięki temu kształtuje w sobie postawy dające mu w życiu poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego jak najczęściej czytajcie na głos wspólnie rodzinnie: rodzice – dzieciom, dziadkowie- wnukom, starsze rodzeństwo- młodszemu, a nawet dzieci- dorosłym.

Opracowała:

Agnieszka Alberska

Fotogaleria

 

95483