Wycieczka kl. 6a do Krakowa
Treść
Dnia 20 września uczniowie kl. 6a mieli okazję, aby wyruszyć na wycieczkę do historycznego Krakowa!
Swoją wędrówkę rozpoczęli na ul. Dietla i po drodze odwiedzili Smoka Wawelskiego. Następnie na Dziedzińcu Wawelskim spotkali się ze znajomym już przewodnikiem krakowskim - Panem Tomaszem Skalikiem, który zabrał młodych wycieczkowiczów do imponującej Katedry Wawelskiej. Mieli tam okazję zobaczyć groby królewskie, które są świadectwem bogatej historii Polski, a także zwiedzić kryptę królów.To miejsce pełne majestatu i znaczenia, które na długo pozostanie w ich pamięci. Następnie udali się do krypty wieszczów polskich, gdzie odkryli historie związane z wybitnymi polskimi poetami. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wejście na Wieżę Zygmuntowską. Jest to niezwykłe miejsce ze względu na to, że wewnątrz znajduje się samonośna, nie stykająca się z murami, dębowa konstrukcja wsporcza, na której zamontowane są dzwony. Celem oczywiście było zobaczenie Dzwonu Zygmunt ale wspinając się po drewnianych schodach widzieli jeszcze inne zabytkowe dzwony: Dzwon Wacław, Dzwon Kardynał, Dzwon Urban, Dzwon Stanisław.
Jednym z najciekawszych momentów było niezaplanowana rozmowa z Dzwonnikiem Dzwonu Zygmunta, który opowiedział fascynujące ciekawostki o Dzwonie Zygmunta i o pracy dzwonnikow. Jego opowieści przeniosły wszystkich w czasie, i sprawiły, że poczuliśmy się częścią krakowskiej tradycji.
Ostatnim miejscem odwiedzin na Wawelu była przepiękna Kaplica Wazów.
Druga część wycieczki wprowadzała uczniów kl. 6a w tematy kultury żydowskiej. Ze Starego Miasta wszyscy powędrowali w kierunku Kazimierza. Pan Tomek przedstawił historię chrześcijańskiej części Kazimierza, zabierając wszystkich na Plac Wolnica, gdzie znajduje się zabytkowy kazimierzowski ratusz, pod Kościół na Skałce i Kościół Bożego Ciała.
Kolejnym przystankiem był Nowy Plac, zwany Żydowskim. W 1900 r. wybudowano tam pawilon handlowy, który potocznie nosi dziś nazwę Okrąglak. Od 1927 r. przez kilka lat znajdowała się w nim żydowska rytualna ubojnia drobiu. Dziś to miejsce ponownie pełni rolę hali targowej. Tam uczniowie mogli skorzystać z oferty gastronomicznej lokalnych sklepików, korzystając przede wszystkim z kultowych zapiekanek.
Następnie spacerując po żydowskiej części Kazimierza, odwiedzili Synagogę Kupa, Synagogę Wysoką i dotarli ostatecznie do Starej Synagogi, która dziś pełni funkcję muzeum. Pan Tomek opowiedział o kulturze żydowskiej, tradycjach i obyczajach oraz o okolicznościach pojawienia się Żydów w Polsce. Uczniowie obejrzeli wszystkie wystawy w Starej Synagodze, a następnie ul. Szeroką dotarli do Synagogi Remuh. Jest to jedyna czynna synagoga w Krakowie, w której modlą się Żydzi, i w której przechowywana jest Tora. Pobytem na XVI-wiecznym żydowskim cmentarzu Remuh zakończyła się przygoda z historią, która była niezwykle poruszającym doświadczeniem, przypominającym o żywej historii tego miejsca.
Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych Uczniów!
Szczególne podziękowania należą się Panu Tomaszowi Skalikowi, przewodnikowi krakowskiemu, za wspaniałą żywą lekcję historii.
Katarzyna Dziedzic