Przejdź do treści
Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Przejdź do stopki

Wycieczka kl. 6a do Krakowa

Wycieczka kl. 6a do Krakowa

Treść

Dnia 20 września uczniowie kl. 6a mieli okazję, aby wyruszyć na wycieczkę do historycznego Krakowa! 

Swoją wędrówkę rozpoczęli na ul. Dietla i po drodze odwiedzili Smoka Wawelskiego. Następnie na Dziedzińcu Wawelskim spotkali się ze znajomym już  przewodnikiem krakowskim - Panem Tomaszem Skalikiem, który zabrał młodych wycieczkowiczów do imponującej Katedry Wawelskiej. Mieli tam okazję zobaczyć groby królewskie, które są świadectwem bogatej historii Polski, a także zwiedzić kryptę królów.To miejsce pełne majestatu i znaczenia, które na długo pozostanie w ich pamięci. Następnie udali się do krypty wieszczów polskich, gdzie odkryli historie związane z wybitnymi polskimi poetami. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wejście na Wieżę Zygmuntowską. Jest to niezwykłe miejsce ze względu na to, że wewnątrz znajduje się samonośna, nie stykająca się z murami, dębowa konstrukcja wsporcza, na której zamontowane są dzwony. Celem  oczywiście było zobaczenie Dzwonu Zygmunt ale wspinając się po drewnianych schodach widzieli jeszcze inne zabytkowe dzwony: Dzwon Wacław, Dzwon Kardynał, Dzwon Urban, Dzwon Stanisław.

Jednym z najciekawszych momentów było niezaplanowana rozmowa z Dzwonnikiem Dzwonu Zygmunta, który opowiedział  fascynujące ciekawostki o Dzwonie Zygmunta i o pracy dzwonnikow. Jego opowieści przeniosły wszystkich w czasie, i sprawiły, że poczuliśmy się częścią krakowskiej tradycji.

Ostatnim miejscem odwiedzin na Wawelu była przepiękna Kaplica Wazów.

Druga część wycieczki wprowadzała uczniów kl. 6a w tematy kultury żydowskiej. Ze Starego Miasta wszyscy powędrowali w kierunku Kazimierza. Pan Tomek przedstawił historię chrześcijańskiej części Kazimierza, zabierając wszystkich na Plac Wolnica, gdzie znajduje się zabytkowy kazimierzowski ratusz, pod Kościół na Skałce i Kościół Bożego Ciała.

Kolejnym przystankiem był Nowy Plac, zwany Żydowskim. W 1900 r. wybudowano tam pawilon handlowy, który potocznie nosi dziś nazwę Okrąglak. Od 1927 r. przez kilka lat znajdowała się w nim żydowska rytualna ubojnia drobiu. Dziś to miejsce ponownie pełni rolę hali targowej. Tam uczniowie mogli skorzystać z oferty gastronomicznej lokalnych sklepików, korzystając przede wszystkim z kultowych zapiekanek. 

Następnie spacerując po żydowskiej części Kazimierza, odwiedzili Synagogę Kupa, Synagogę Wysoką i dotarli ostatecznie do Starej Synagogi, która dziś pełni funkcję muzeum. Pan Tomek opowiedział o kulturze żydowskiej, tradycjach i obyczajach oraz o okolicznościach pojawienia się Żydów w Polsce. Uczniowie obejrzeli wszystkie wystawy w Starej Synagodze, a następnie ul. Szeroką dotarli do Synagogi Remuh. Jest to jedyna czynna synagoga w Krakowie, w której modlą się Żydzi, i w której przechowywana jest Tora. Pobytem na XVI-wiecznym żydowskim cmentarzu Remuh zakończyła się przygoda z historią, która była niezwykle poruszającym doświadczeniem, przypominającym o żywej historii tego miejsca.

Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych Uczniów!

Szczególne podziękowania należą się Panu Tomaszowi Skalikowi, przewodnikowi krakowskiemu, za wspaniałą żywą lekcję historii.

Katarzyna Dziedzic

Fotogaleria

91457