Przejdź do treści
Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Przejdź do stopki

Wycieczka do Krosna, Bóbrki i Odrzykonia

Wycieczka do Krosna, Bóbrki i Odrzykonia

Treść

24 maja br. uczniowie klasy 5a oraz kilku uczniów z klas: 3b, 5b i 6 udali się na wycieczkę szkolną do Krosna, Bóbrki i Odrzykonia.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz udział w ciekawych warsztatach. Podczas zwiedzania mogli zaobserwować proces produkcji szkła oraz w jaki sposób powstają przedmioty artystyczne. Program obejmował także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży, produkcja szklanych figurek metodą palnikową oraz pokaz filmu dotyczący „Historii szkła”. Uczniowie w czasie zajęć pod opieką specjalistów wykonali własne malowidła na szkle, które wzięli na pamiątkę do domu.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Dodatkową atrakcją pobytu w tym miejscu był udział uczniów w prelekcji na temat „Historii światła.  Pani przewodnik w formie bardzo ciekawego wykładu połączonego z prezentacją multimedialną oraz bezpośrednią prezentacją wybranych eksponatów przedstawiła historię światła. Zajęcia zakończyły się warsztatami, podczas których uczniowie wykonali własne lampy naftowe, które zabrali  na pamiątkę do domu.

Ostatnią częścią wycieczki był pobyt na Zamku Kamieniec w Odrzykoniu-Korczynie. Pani Przewodniczka w ciekawy sposób zapoznała wszystkich z historią zamku i jego początkach sięgających czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek najczęściej kojarzony jest ze „Zemstą” Aleksandra Fredry. Pomysł utworu zrodził się w 1829 r., kiedy to ówczesny kapitan armii napoleońskiej, hrabia Aleksander Fredro dzięki małżeństwu z Zofią Jabłonowską, został właścicielem zamku odrzykońskiego. Przeglądając archiwalia swego majątku, natrafił na akta procesowe właścicieli zamku z pierwszej połowy XVII wieku. Wynikało z nich, że Piotr Firlej i Jan Skotnicki toczyli ze sobą wieloletni spór, któremu kres położył dopiero ślub zawarty w 1630 r. przez Mikołaja Firleja z Zofią Skotnicką. Zwiedzając Kamieniec, uczniowie mogli zaglądnąć w zakamarki zamku i zobaczyli też słynny mur, o który pokłócili się Cześnik z Rejentem. On nadal dzieli, lecz nie bohaterów dramatu, ale dwie podkarpackie wsie.

Piękna pogoda i ciekawe atrakcje sprawiły, że wyjazd był bardzo udany.

Katarzyna Dziedzic

Anna Rusin

 

91439