Prelekcja Marii Elżbiety Szulikowskiej i ekspozycja „Rodzina Ulmów - Honorując Sprawiedliwych” prezentowana w Zespole Szkół w Budach Głogowskich
Treść
6 czerwca bieżącego roku w Zespole Szkół w Budach Głogowskich miało miejsce niezwykle wyjątkowe i emocjonujące wydarzenie. Wzruszająca wystawa historii Rodziny Ulmów z Markowej, którzy podczas II Wojny Światowej ratowali Żydów, dotarła do Zespołu Szkół w Budach Głogowskich dzięki uprzejmości Pana Bogdana Romaniuka założyciela Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR oraz pomysłodawcy powstania Muzeum w Markowej.
Inauguracji tego wydarzenia dokonała pani dyrektor Justyna Golema, witając wszystkich zaproszonych gości, a wśród nich Marię Elżbietę Szulikowską ze Zgromadzenia Sług Jezusa z Przemyśla, autorkę wielu książek o Rodzinie Ulmów, Panią Barbarę Madej Radną Głogowa Małopolskiego, Panią Bożenę Rębisz Prezesa Głogowskiej Fundacji Rozwoju Społecznego i Pana Roberta Borkowskiego dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki w Głogowie Małopolskim.
Wspaniała ekspozycja „Rodzina Ulmów - honorując Sprawiedliwych”, którą mogli podziwiać goście i cała społeczność szkolna była pokazywana między innymi w Rzymie na Uniwersytecie Urbanianum, a także w czasie organizowanych w tym mieście koncertów „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. W 79. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów – 24 marca – można było ją zobaczyć w Warszawie. Prezentowana była również w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Będzie też eksponowana w województwie podkarpackim i na terenie Polski w celu upowszechnienia historii Rodziny Ulmów.
Piękna historia Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy nie zważając na zagrożenie, bezinteresownie udzielili pomocy bliźnim żydowskiego pochodzenia, płacąc za to najwyższą cenę. Rankiem 24 III 1944 roku przed domem Ulmów w Markowej Niemcy dokonali makabrycznej egzekucji: najpierw zamordowani zostali ukrywani przez Rodzinę Żydzi, następnie rozstrzelano Józefa i Wiktorię, która była w ciąży oraz szóstkę ich dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię.
O „swoich spotkaniach ze Sługami Bożymi Rodziną Ulmów”, o pięknie ich życia rodzinnego i wpływie na współczesne wartości wspaniałe opowiadała Maria Elżbieta Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa. Opowiedziała przepiękną historię życia Wiktorii Ulmy: kobiety, która miała swoje pasje i marzenia. Na co dzień była oddaną swojej rodzinie żoną i matką. Wraz z mężem Józefem podjęli heroiczną decyzję o próbie ocalenia przed śmiercią rodziny żydowskiej. Zapłacili za nią życiem swoim i swoich dzieci. Jednak ich historia się nie kończy i nie zostanie zapomniana. Wiktoria Ulma z rodziną wkracza bowiem w poczet błogosławionych.
Książka pt. „Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości” autorstwa Marii Elżbiety Szulikowskiej niesie ze sobą prawdę o tym, że życie oddanie miłości nigdy się nie kończy. Wiktoria Ulma z powodzeniem może być inspiracją dla współczesnych kobiet. Wspaniałym przykładem na to, jak znaleźć siłę i czas dla siebie oraz tych, których nosimy w sercach. Wreszcie jak być świętą w codziennym życiu. Niech zatem nowa błogosławiona czuwa nad żonami, matkami i rodzinami.
W książce „Markowskie bociany” oprócz wspomnianej wyżej historii oraz świadectw dotyczących łask otrzymanych za wstawiennictwem Ulmów znalazły się również pojedyncze wiersze poświęcone pamięci Józefa i Wiktorii. Autorka wplotła je między rozdziały, tworząc z nich krótką poetycką opowieść. Dom to nie tylko dach i cztery ściany ze sprzętami, to przede wszystkim miłość. Ona jest siłą rodziny i zawsze pozwoli zwyciężyć. Te kilka utworów to zaledwie początek, ponieważ w 2018 roku ukazał się zbiór wierszy „Kwiaty pamięci”, liczący ponad sześćdziesiąt utworów.