Ważne informacje o egzaminie ósmoklasisty

Treść
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
-
Egzaminy ósmoklasisty odbędą się w formie pisemnej:
-
język polski - wtorek 23 maja 2023 r., godz. 9:00,
-
matematyka - środa 24 maja 2023 r., godz. 9:00,
-
język obcy nowożytny - czwartek 25 maja 2023 r., godz. 9:00.
-
Termin dodatkowy dla uczniów, którzy z różnych względów nie mogli przystąpić do egzaminów w maju, wyznaczony został na czerwiec.
-
język polski – poniedziałek 12 czerwca 2023 r., godz. 9:00,
-
matematyka – wtorek 13 czerwca 2023 r., godz. 9:00,
-
język obcy nowożytny – środa 14 czerwca 2023 r., godz. 9:00.
-
Czas trwania egzaminu:
-
języka polski - 120 minut ( czas wydłużony: 180 min. lub 210 min.),
-
matematyka - 100 minut (czas wydłużony: 150 min),
-
język obcy - 90 minut (czas wydłużony 135 min.).
Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
Wydłużony czas mają uczniowie, którym przyznano dostosowania na egzaminie.
-
Egzamin sprawdza wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do przedmiotów egzaminacyjnych nauczanych w klasach I –VIII szkoły podstawowej. Jego wyniki są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.
-
Wyniki egzaminów ósmoklasisty:
-
podane zostaną do wiadomości 3 lipca 2023 r. ,
-
wydanie przez szkołę zaświadczeń dla uczniów nastąpi 6 lipca 2023 r.
-
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponad wojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku. Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych mają pierwszeństwo podczas rekrutacji do wybranych szkół ponadpodstawowych.
-
Jeżeli Państwa dzieci zażywają stale leki i taka konieczność może się zdarzyć podczas egzaminu, to prosimy o dostarczenie Dyrektorowi szkoły zaświadczenia od lekarza o konieczności przyjmowania leku.
W TRAKCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
-
Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z takich urządzeń.
-
Uczeń powinien być wyposażony:
-
na egzaminie z j. polskiego i j. obcego nowożytnego w długopis lub pióro z czarnym tuszem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych)
-
dodatkowo na egzaminie z matematyki w linijkę.
-
Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
-
Uczniowie mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
-
O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo. Przed wejściem do sali uczniowie losują numery stolików, przy których będą pracować.
-
Po otrzymaniu arkuszy egzaminacyjnych uczniowie sprawdzają kompletność arkuszy, sprawdzają zgodność numeru Pesel i kodu na otrzymanych naklejkach, a następnie czytają instrukcję. Wyznaczony czas liczony jest od momentu, gdy uczniowie rozpoczynają pracę z zadaniami (godz. rozpoczęcia i zakończenia zapisana jest w widocznym miejscu na tablicy).
-
Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
-
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
-
W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali.
-
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.
-
W przypadku: stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych, zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu. Uczeń ten będzie musiał zdawać egzamin ponownie w terminie dodatkowym.
-
Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
-
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
-
Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są: informatory o egzaminie ósmoklasisty, przykładowe arkusze egzaminacyjne, arkusze egzaminu próbnego, zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych, arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty do 2022 r.