Przejdź do treści
Zespół Szkół w Budach Głogowskich
Przejdź do stopki

Wyjazd klas: VII, VIII a i VIII b do biblioteki i do teatru.

Treść

Wyjazd klas: VII, VIII a i VIII b

Nasi najstarsi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje horyzonty dzięki wyjazdowi do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim oraz do Teatru „Maska” na spektakl.

Wyjazd odbył się 17. listopada. W pierwszej kolejności udaliśmy się do biblioteki. Tam, podzieleni na grupy, uczniowie uczestniczyli w warsztatach bibliotecznych i pogadance. Pierwsze z wymienionych zajęć miały na celu przygotowanie naszych uczniów, już niebawem absolwentów szkoły podstawowej, do życia w społeczeństwie informacyjnym. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem internetowym biblioteki oraz z jego obsługą. Mogli samodzielnie sprawdzić dostępność poszukiwanych książek, a nawet je zarezerwować. Te ważne umiejętności z pewnością pomogą ośmielić młodzież do korzystania z zasobów internetowych nie tylko głogowskiej biblioteki, a tym samym przyczynią się do rozwijania zainteresowań i chęci poszukiwania książek na wybrane tematy. Jest to także umiejętność przydatna w przygotowaniu do lekcji i wykonania prac dodatkowych.

Biblioteka to miejsce nie tylko wypożyczania książek, ale także szczerzenia kultury, o czym mówił Pan Dyrektor MGBP Robert Borkowski. Podczas swojej pogadanki zapoznał on uczniów z wystawami umiejscowionymi w holu biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek nt. miasta partnerskiego Głogowa Małopolskiego- Lysá nad Labem i obejrzeli fotografie tego miejsca. Poznali także cząstkę historii dzięki zapoznaniu z wystawą „Paszporty życia”. Na koniec czekała na wszystkich miła niespodzianka- wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie powieść autorstwa Pana Dyrektora- Ostatnie bezkrólewie. Nie mogło się więc obyć bez prośby o autograf, po który ustawiła się długa kolejka.

Wdzięczni za gościnę pożegnaliśmy się wręczając podziękowanie i udaliśmy się autokarem do Rzeszowa na spektakl Ballady i romanse. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na sceniczną adaptację utworów naszego wieszcza narodowego- Adama Mickiewicza. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu, czyli epoki literackiej, w której żył i tworzył Mickiewicz. Ponadto jest to rok, w którym na Narodowe Czytanie wybrano właśnie Ballady i romanse, a to ze względu na obchody 200. rocznicy od ich pierwszego wydania. Tym samym nie można było ominąć takiej okazji, jak obejrzenie sztuki inspirowanej tymi utworami.

….I tak jak Ballady i romanse, tak i spektakl, a konkretnie musical, przeniósł widzów w świat ludowych wierzeń. Dzięki uwspółcześnieniu miejsca wydarzeń młodzi odbiorcy mogli łatwiej przenieść się w tajemniczy świat nadprzyrodzonych zjawisk. Fascynacja folklorem, ludowością i jej wierzeniami, jak u Adama Mickiewicza, tak wciąż przewija się w sztuce, muzyce kolejnych epok, a w spektaklu została pomysłowo wkomponowana w nowoczesne aranżacje muzyczne. Młodzież była wręcz oczarowana widowiskiem, dlatego wróciła z wyjazdu zadowolona i podekscytowana.

Organizator wyjazdu:

Agnieszka Alberska


Fotogaleria

 

60738