ZS w Budach Głogowskich

4

DSC 0913Dnia 8 maja 2019 r. dla chętnych uczniów z klas 7 i 8 zorganizowana została wycieczka do Oświęcimia i Krakowa.

Najpierw udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, który utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. Bezpośrednim powodem powstania obozu była powiększająca się liczba masowo aresztowanych Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport naszych rodaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę. W 1944 r., w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części:

Auschwitz I – utworzonego w 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar;

Auschwitz II-Birkenau – największego z całego kompleksu, utworzonego w 1941 r. na terenie oddalonej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której wysiedlono polską ludność,
a zabrane im domostwa rozebrano. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady;

Auschwitz III – w latach 1942-1944 głównie przy różnego rodzaju niemieckich zakładach przemysłowych, a także gospodarstwach rolniczo-hodowlanych powstało ponad 40 podobozów wykorzystujących niewolniczą siłę roboczą więźniów. Największy z nich o nazwie Buna utworzono w 1942 r. 6 km od obozu Auschwitz I, przy zakładach syntetycznej gumy i benzyny Buna-Werke.

Wszystkie obozy i podobozy Niemcy odizolowali od świata zewnętrznego i otoczyli ogrodzeniem z drutu kolczastego. Teren administrowany przez komendanta i kontrolowany przez esesmanów z załogi KL Auschwitz przekraczał obszar znajdujący się w obrębie drutów. Zajmował powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych –  rozciągającą się wokół obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Celem wycieczki do Auschwitz-Birkenau było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce; kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci; budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i religię; poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej. Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Słowa pani przewodnik oraz widok bramy z napisem „Arbeit macht frei”, celi o. Maksymiliana Kolbego, ściany śmierci, komór gazowych, cel głodowych, bloków i baraków, „Księgi imion”, zdjęć zamordowanych oraz rzeczy przez nich pozostawionych - na zawsze pozostaną w pamięci. Emocji związanych z tym miejscem nie sposób opisać. Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem ludobójstwa, terroru i Szoa. Każdy człowiek powinien choć raz w życiu odwiedzić to miejsce.

Po zwiedzeniu Auschwitz-Birkenau udaliśmy się do Krakowa w celu poznania jego żydowskiej dzielnicy, czyli Kazimierza. Krakowski Kazimierz został utworzony przez samego Kazimierza Wielkiego w XIV w. Przez wiele stuleci był oddzielnym miastem królewskim. Do dziś słynie jako ważne miejsce w historii żydowskiej. Żydzi zostali tam przesiedleni w XV wieku decyzją króla Jana Olbrachta pod wpływem fali konfliktów i nietolerancji. Powstała w ten sposób oddzielna dzielnica Kazimierza oddzielona od reszty miasta murem. Szybko stała się ona ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Tam urodziło się wielu wybitnych naukowców, pisarzy, polityków. W XIX w. Kazimierz został włączony do Krakowa jako nowa dzielnica. Zburzono mury i zasypano Wisłę, tworząc w jej miejscu ulicę Dietla.

Celem wyprawy w ten zakątek Krakowa było poznanie dziedzictwa kulturowego naszych przodków oraz architektury i kultury żydowskiej, a także rozwijanie zainteresowań otaczającą nas rzeczywistością. Uczestnicy wycieczki zwiedzili synagogi krakowskiego Kazimierza, a mianowicie Starą Synagogę, Synagogę Poppera, Synagogę Wysoką, Synagogę Izaaka i Synagogę Remu. Ta ostatnia oraz położony przy niej cmentarz (kirkut) są unikatowym zespołem obiektów sakralnych z XVI wieku. Noszą imię Remu –  wybitnego uczonego i rabina. Do dzisiaj w synagodze Remu są regularnie obchodzone nabożeństwa żydowskie. Miejsce to odwiedzają Żydzi z całego świata, głównie w rocznicę śmierci rabina Remu. Kirkut Remu jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Założony został w 1535 roku. Pochowano na nim wielu wybitnych Żydów krakowskich i chociaż został zniszczony podczas II wojny światowej (było tutaj wysypisko śmieci), można teraz podziwiać odrestaurowane zabytkowe macewy i nagrobki. Co ciekawe, na nagrobkach żydowskich nie kładzie się kwiatów, lecz kamienie. Drugim kirkutem obejrzanym przez uczniów był Nowy Cmentarz założony w 1800 r. po zamknięciu Remu.  Do dziś jest czynnym cmentarzem żydowskim.

W trakcie wycieczki przewodnik opowiedział również o świętach, kulturze i działalności krakowskich Żydów. Dzięki muzyce klezmerskiej, wygrywanej przez artystów w jednym z ogródków, mogliśmy poczuć atmosferę innej kultury.

Na długo zapadnie nam w pamięci wizyta na największym cmentarzu świata jakim jest Auschwitz-Birkenau. Podczas zwiedzania terenu byłego obozu młodzież zachowywała się wzorowo, wykazująć się taktem i dyscypliną.

https://photos.app.goo.gl/1o5qrF1zoYpUF8o19

                                                                                   Katarzyna Dziedzic

Kontakt

Budy Głogowskie 846

36-060 Głogów Małopolski

mail: zs_budy@glogow-mlp.pl

BIP   zsbudy.biposwiata.pl

tel. 17 789 73 80 Szkoła

tel. 17 789 73 81 Dyrektor

tel. 17 789 73 82 Sekretariat

tel. 17 789 73 83 Pokój nauczycielski

tel. 17 789 73 85 Intendentka

tel. 17 789 73 86 Pedagog

Wpłaty za obiady

Od 1 września 2016 roku wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie w formie przelewu bankowego.

Numer konta:

Bank Spółdzielczy Głogów Młp. - Zespół Szkół w Budach Głogowskich

43 9159 0000 2001 0001 4759 0007

Wpłat należy dokonywać do 10-go każdego miesiąca. W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko dziecka, klasę oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. Informacja o wysokości wpłat za dany miesiąc znajduje się na tablicy ogłoszeń.

Polecane strony

Logo Urząd Statystyczny w Rzeszowie 

baner forum przeciw depresji

REFORMA EDUKACJI


dobra szkola logo

 

ko logo

 

men logo

 

baner zg

 

autorytety2 0 606x576

 

bezpszkola

 

akordyka logo

2021 Copyright Zespół Szkół w Budach Głogowskich Rights Reserved