ZS w Budach Głogowskich

4

            IMG 20191015 105544  Dnia 15 października 2019 r. uczniowie klasy IV wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim. Wyjazd zorganizowała pani Anna Bielenda-Lasota w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Moja mała ojczyzna – Budy Głogowskie i gmina Głogów Małopolski”, realizowanej wspólnie z panią Barbarą Węglarz. 

            Podczas wycieczki nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Głogów dawniej i dziś”, a także uczestniczyć w bardzo ciekawej lekcji historycznej, którą przeprowadził Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim – pan Robert Borkowski. W trakcie zajęć poznali historię miasta oraz zobaczyli, jak zmieniał się głogowski krajobraz na przestrzeni wieków. Szczególnie ciekawe okazały się dla uczniów informacje na temat obiektów architektonicznych, które uległy zniszczeniu lub zmieniły swoje przeznaczenie. Mowa tu o pałacu Lubomirskich, a także kościele pw. św. Wincentego a Paulo i św. Urszuli wraz z zabudowaniami klasztornymi. Pierwszy z wymienionych obiektów po uszkodzeniach wojennych odbudowano z przeznaczeniem na fabrykę, zaś drugi uległ zniszczeniu. Co ciekawe, zdecydowana większość uczniów  w ogóle  nie wiedziała o istnieniu tych budowli.          

  Wychowanków naszej placówki zaciekawiła również legenda, według której w miasteczku znajdował się tunel łączący ratusz, pałac i kościół. Jak się okazuje, jest w niej ziarnko prawdy, bowiem kilka dni temu, podczas prac związanych z budową fontanny na głogowskim rynku, odkryto tunel, który, jak wyjaśnił pan Robert Borkowski, pełnił funkcję pierwszej kanalizacji miejskiej. Podpięty był do niej ratusz.

            Inna ciekawa historia związana jest z pomnikiem Matki Bożej, który możemy podziwiać na głogowskim rynku. Otóż, jego fundatorką była sama Urszula Lubomirska – żona Jana Kazimierza Lubomirskiego, dawnego właściciela Głogowa, która pragnęła urodzić zdrowego potomka, gdyż dwoje jej dzieci wcześnie zmarło. Historia zakończyła się pomyślnie, ponieważ Urszula Lubomirska urodziła zdrową córkę, którą na cześć Matki Bożej nazwała Marią. Warto w tym miejscu nadmienić, iż Matka Boska przedstawiona na pomniku jest brzemienna.

            Równie interesująca historia wiąże się z głogowskim pomnikiem św. Floriana. Kiedy bowiem w miasteczku przeważała jeszcze drewniana zabudowa, bardzo często nawiedzały je pożary. Mieszkańcy  wznieśli więc ów pomnik, aby św. Florian bronił ich przed niszczycielskim żywiołem.      

            Po lekcji historycznej uczniowie wraz z paniami nauczycielkami udali się na spacer po Głogowie. Obejrzeli obiekty, o których opowiadał pan Robert Borkowski, a w ratuszu zobaczyli kopię aktu lokacyjnego miasta. W trakcie spaceru zapozowali też do pamiątkowych zdjęć.

            Jak już wyżej wspomniano, wycieczka zorganizowana została w ramach innowacji  pedagogicznej, której autorkami są panie Anna Bielenda-Lasota i Barbara Węglarz, zaś adresatami uczniowie klasy IV. Przedsięwzięcie to ma na celu rozbudzanie uczuć patriotycznych i faktycznego zainteresowania najbliższym otoczeniem, budowanie tożsamości lokalnej, a także  zachęcanie wychowanków naszej placówki do kultywowania środowiskowych obrzędów i tradycji w celu przeciwdziałania ich zanikaniu, a co za tym idzie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Innowacja realizowana jest w formie cotygodniowych zajęć tematycznych prowadzonych przez jej autorki, a także comiesięcznych wyjazdów, wycieczek, w tym terenowych, konkursów, warsztatów lub spotkań z ciekawymi ludźmi z naszej gminy. Innowacja w zamierzeniu autorek ma skutkować zwiększeniem uczniowskiego zainteresowania lokalną kulturą, tradycjami i obrzędami, wzmocnieniem więzi międzypokoleniowej, wzrostem wiedzy uczniów na temat małej ojczyzny oraz jej zasłużonych mieszkańców oraz zapewnieniem ciągłości w zakresie kultywowania miejscowych obrzędów
i tradycji.

         Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki oraz październikowych zajęć innowacyjnych realizowanych na terenie szkoły.

Anna Bielenda-Lasota

Kontakt

Budy Głogowskie 846

36-060 Głogów Małopolski

mail: zs_budy@glogow-mlp.pl

BIP   zsbudy.biposwiata.pl

tel. 17 789 73 80 Szkoła

tel. 17 789 73 81 Dyrektor

tel. 17 789 73 82 Sekretariat

tel. 17 789 73 83 Pokój nauczycielski

tel. 17 789 73 85 Intendentka

tel. 17 789 73 86 Pedagog

Wpłaty za obiady

Od 1 września 2016 roku wpłat za obiady należy dokonywać wyłącznie w formie przelewu bankowego.

Numer konta:

Bank Spółdzielczy Głogów Młp. - Zespół Szkół w Budach Głogowskich

43 9159 0000 2001 0001 4759 0007

Wpłat należy dokonywać do 10-go każdego miesiąca. W tytule wpłaty należy podać: imię i nazwisko dziecka, klasę oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. Informacja o wysokości wpłat za dany miesiąc znajduje się na tablicy ogłoszeń.

Polecane strony

Logo Urząd Statystyczny w Rzeszowie 

baner forum przeciw depresji

REFORMA EDUKACJI


dobra szkola logo

 

ko logo

 

men logo

 

baner zg

 

autorytety2 0 606x576

 

bezpszkola

 

akordyka logo

2021 Copyright Zespół Szkół w Budach Głogowskich Rights Reserved