IMG 0084W dniach 17-19 maja 2017 r. byliśmy na trzydniowej wycieczce w urokliwym, pełnym atrakcji Wrocławiu. Nasza przygoda z tym pięknym miastem rozpoczęła się od zwiedzenia Hali Stulecia jednej z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia. Punktem kulminacyjnym tego dnia, było zderzenie się z pięknem ogrodów japońskich. Atmosfera jak i flora tego miejsca z pewnością urzekły każdego. Bardzo podobała nam się pergola i fontanna w parku obok iglicy. Wieczorem wróciliśmy, aby ponownie oglądać piękny pokaz fontann. Instalacja wodna jest zsynchronizowana

z ośmiuset punktami świetlnymi – światło i woda w połączeniu z muzyką składają się na widowiskowe prezentacje.

Następnego dnia odkrywaliśmy piękno i tajemnice Wrocławia już w towarzystwie przewodniczki, która ciekawie, z pasją, troszkę z humorem pokazała nam jako zabytkowe miasto na pograniczu trzech kultur, jako Stolicę Dolnego Śląska, „Wenecję Północy” pełną zabytków i atrakcji. Nasza przewodniczka odkrywała przed nami uroki miasta, poprowadziła naszą grupę uliczkami pełnymi uroczych zakątków, opowiedziała o życiu i obyczajach dawnych mieszkańców, wyjaśniła historię wrocławskich krasnoludków. Mogliśmy podziwiać niezwykłe kamienice, kościoły w stylu gotyckim i barokowym i wiele innych budowli. Zwiedziliśmy najstarszą część Wrocławia – Ostrów Tumski z piękną 700 letnią katedrą Jana Chrzciciela (ciekawostką jest to, że każdej nocy ten uroczy zakątek miasta oświetlany jest przez sto trzy latarnie, które codziennie zapala i gasi jeden z ostatnich latarników w Polsce zatrudniony na etacie). Dalej był Uniwersytet Wrocławski, a w nim przepiękna Aula Leopoldina. Na Uniwersytecie zwiedziliśmy także Wieżę Matematyczną, z której podziwialiśmy z góry piękno Wrocławia. Wraz z przewodniczką udaliśmy się też na jeden z punktów widokowych znajdujących się na jednej z wież katedry Św. Jana Chrzciciela.

Przedostatnim punktem drugiego dnia programu wycieczki było zobaczenie Panoramy Racławickiej – jednego z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można było relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. To wspaniałe arcydzieło zachwyciło nas wszystkich swą oryginalnością i wielkością kunsztu malarskiego. Warto dodać, że Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Wieczorem wjechaliśmy na 49 piętro Sky Tower- najwyższego budynku w Polsce. Stamtąd podziwialiśmy panoramę Wrocławia. Widoki te zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

Ostatnim punktem podróży była wizyta we wrocławskim ZOO. Zwiedzililiśmy najstarszy i największy ogród zoologiczny w Polsce, zobaczyliśmy z bliska żyrafy, hipopotamy, zebry, krokodyle, odwiedziliśmy słoniarnię, pawilon małp, ptaków oraz najnowszy obiekt ZOO – Afrykarium, prezentujący morską, słodkowodną i lądową faunę Afryki oraz przyległych mórz. Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem, przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. W ekosystemie rafy koralowej Morza Czerwonego podziwialiśmy ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb. Korzystając z okazji i pięknej pogody uczniowie zwiedzili Pawilon Madagaskaru, Odrarium, Motylarnię, i Terrarium. Jedną z atrakcji był podwodny tunel długości ok. 200 metrów, w którym nad naszymi głowami przepływały ogromne żółwie, rekiny czy falujące płaszczki. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło, upłynęła na wspólnych rozmowach, żartowaniu i oglądaniu wykonanych przez nas pamiątkowych zdjęć.

Barbara Węglarz